menu
Dobře nastavená logistika využívající moderní metody představuje velkou konkurenční výhodu. S ní získáte nejen čas, peníze, ale i loajální a nové zákazníky. Samé výhody. Řadu výhod přináší do logistiky IoT neboli Internet věcí, který její kvalitu posouvá na vyšší úroveň. Které čtyři výhody nás v souvislosti s IoT zaujaly?
Vysokozdvižný vozík už dávno není jen vysokozdvižný vozík, jehož primární a jedinou funkcí je přesunutí palet či jiných těžkých předmětů. Díky IoT už i on dokáže ukládat, zpracovat, odesílat a přijímat data. Už i tento objekt je tedy schopen nám pomoci ušetřit čas a snížit náklady. Co nám může takový vysokozdvižný vozík například prozradit? Doručí k nám informaci o hrozícím mechanickém problému na něm samotném, upozorní na bezpečnostní rizika, řekne, kolikrát vyjel vzhůru i jakou ujel vzdálenost. A jde to ještě mnohem dál. Propojením s GPS sledováním a naskenováním čárového kódu, dokáže vozík najít příslušný balíček a mnohé další. Ovšem to je teprve začátek využívání IoT v logistice.
I pouliční lampa umí „mluvit“. Připojením na internet dokáže zaznamenávat informace o přítomnosti vozidel, poskytovat informace pro plánování tras a optimalizovat tok dopravy. S pouhou pouliční svítilnou tak můžeme být o krok na před – vědět, co se právě teď děje, ale znát i to, co se teprve stane. Nedalekou budoucností je i to, když se automobil napojí na semafory, jeho rychlost bude omezována s ohledem na dopravní zácpy a stav na silnicích a vám se tak už téměř nikdy nestane, že zastavíte na červenou. Snížení spotřeby paliva a úspora času budou jistě příjemné.
A když se zastavíme přímo u konkrétních dat, IoT bude skvěle pracovat i s informacemi na fakturách, které jsou většinou pokaždé zadávány jiným způsobem (směrovací číslo, adresa apod.). IoT toto všechno sladí, aby proces vyřizování faktur probíhal rychleji a plynuleji. V reálném čase tak zpracuje bezchybně velké množství dat a zamezí chybovosti.
Součástí IoT jsou komunikující snímače. Sledují a analyzují stav věcí a předávají informaci dále. Tímto způsobem je možné předvídat, kdy bude potřeba opravit strojní zařízení, doplnit sklad nebo vyslat další vozidlo z vozového parku. Kouzlo předvídání je skryto především v úspoře nákladů a uspokojení potřeb zákazníků.
Není to sice nic nového, ale i to zde stojí za zmínku – autonomní automobily. Vozy bez řidiče se už osvědčily jako použitelný způsob dopravy, který dokáže efektivně snížit náklady na dopravu. Je tedy reálné, že je budeme na silnicích potkávat běžně už velmi brzy. Nicméně abychom se vrátili k předvídání, i to autonomní automobily umí. Dokáží zpomalit, když se přiblíží k překážce a odhadnout, že může hrozit nebezpečí. Například takový DS 7 Crossback s funkcí DS Driver Attention Monitoring detekuje za pomoci infračervené kamery přímo samotného řidiče během jízdy. Neustále hlídá jeho oči, obličej i pohyby a v případě, že zpozoruje neobvyklý manévr nebo divný pohyb na silnici, vydá výstražný zvukový signál a zprávu. Dalšími výbornými vlastnostmi, kterými disponuje tento automobil je i automatické brzdění a systém snímání dopravních značek. Předpokládáme, že takové druhy systémů budou brzy dostupné v každé dodávce a kamionu přepravujících zboží, a tím bude díky předvídání zajištěna maximální bezpečnost a přesnost dodávek.
Když to shrneme, je důležitým výsledkem zavedení IoT do firmy včasné identifikování problémů před jejich vznikem a zmírnění jejich případných dopadů.
Základním principem Internetu věcí je propojení zařízení. Právě díky tomu nabývá na významu logistika 7R, která ještě o mnoho lépe dokáže splnit jednotlivé body – správný produkt správnému zákazníkovi v pravý čas, na správné místo, ve správném stavu a množství a za správnou cenu. GPS systémy, RFID (Radio Frequency Identification) a další zařízení jsou předpokladem k bezchybnému doručování objednaného zboží a tedy i k maximální spokojenosti zákazníků. Čím více propojená naše logistika je, tím lépe se orientujeme ve všech dostupných informacích, máme přehled, kde se co nachází, dokážeme rychle a efektivně vykomunikovat potřebné změny v dodávkách a vychystávání a zároveň prediktivně odhadnout a odhalit jakékoli nesrovnalosti a včas jim předejít.
Podle společnosti Technavio má propojený logistický systém čtyři pilíře. Stačí jeden chybějící a nebudeme schopni dosáhnout plné kvality služeb. Jsou jimi komunikační systémy, monitorovací systémy dodavatelského řetězce, sledování vozidel a zabezpeční IT.
Chytré senzory jsou tím, co v rámci IoT pomáhá předcházet zbytečným ztrátám teplotně citlivých produktů. Ať už se jedná o farmaceutické či jiné citlivé výrobky, jejich přeprava je díky senzorům důkladně monitorována, aby byly zaručeny jejich kvalitativní parametry i poté, co byly vyexpedovány ze skladu. Propojení dat ze senzorů s podnikovými informačními systémy tak umožňuje přijímat kvalitní informace v reálném čase.
Během celého dodavatelského řetězce je možné pomocí senzorů sbírat a sledovat důležitá data. Paleta se zbožím na nákladním voze může vysílat informace, které poskytují přesný obraz přepravovaného zboží v reálném čase – typ produktů, velikost, varianty, ale také v jaké teplotě a vlhkosti se nachází, kde přesně se nachází či jaké na ně působí otřesy při přepravě ve vozidle i to, jak se případně mění jejich pozice ve vozidle, například v prudké zatáčce. Díky tomu nejen, že je možné ohlídat podmínky, v jakých se zboží vyskytuje během přepravy a tedy zda nemůže být narušena jeho kvalita, ale také lze víceméně přesně určit dobu doručení zboží zákazníkovi. Odpadá tak ruční počítání, kontrola i lidská chybovost.
Navíc máme k dispozici podklad k tomu, abychom zhodnotili, zda je případná reklamace ze strany zákazníků oprávněná či nikoliv.
Může vás také zajímat: První díl o IoT v logistice >>