Budoucnost IoT v logistice – vývoj a očekávání #1

IoT (Internet of Things neboli Internet věcí) je v logistice často skloňovaný pojem. Propojení fyzických zařízení, vozidel, domácích spotřebičů a dalších zařízení si tedy nebudeme blíže představovat, ale rovnou si řekneme, jak to s ním nyní vypadá a co nás čeká v budoucnu. Investice do oblasti IoT meziročně rostou, z čehož lze usuzovat, že se ještě máme na co těšit.

IoT v logistice

Vzrůstající tendence investic do IoT v logistice

I když je internet věcí dá se říct teprve v plenkách – termín „Internet věcí“ poprvé vyslovil Kevin Ashton z Procter & Gamble v roce 1999  – v posledních letech se vyvíjí mílovými kroky. Experti odhadují, že Internet věcí bude už v roce 2020 zahrnovat přibližně 30 miliard zařízení. Hodnota trhu se odhaduje na 80 miliard dolarů.

Investice do IoT v roce 2018

Konkrétně logistika je jedním z prvních průmyslových odvětví, které využívají IoT a řídí tak pokrok a inovace ve firmách. Spolu s výrobou a utilitami bude logistika oblastí, do níž se v roce 2018 v rámci IoT nejvíce investuje. Uvádí se, že investice do IoT ve Střední a Východní Evropě dosáhnou až 11,2 miliardy dolarů. V loňském roce bylo toto číslo podstatně nižší – 9,7 milard, což v tomto roce představuje nárůst o 15,5 %. Do dvou let pak můžeme očekávat zvýšení až o dalších 5 miliard dolarů. Tato čísla jasně ukazují, jak roste význam IoT a že o něm ještě hodně uslyšíme.

V logistice se bude vyvíjet především oblast dopravy, do které se podle analytiků investuje až 1,6 miliardy dolarů. Hlavním cílem je dokonalý monitoring nákladu a sledování vozidel, aby se co nejvíce ušetřily výdaje za palivo, eliminovaly zbytečné zásoby i procesy back-office.

Když se zaměříme na IoT obecně podle zemí, je Rusko ve vývoji a zavádění IoT na špici. Odhaduje se, že do této oblasti investuje bezmála 4 miliardy dolarů. Česko ale také příliš nezaostává a IoT věnuje celou 1 miliardu dolarů.

IoT v logistice pomáhá uspokojit poptávku

Rychlost. Slovo, které je hybatelem vývoje a hlavním strůjcem štěstí firem. Je to motor, který nezadržitelně pohání kupředu technologický pokrok. Pro uspokojivé logistické služby je rychlost nezbytnou podmínkou. Lidé jsou stále lačnější po získání objednaných produktů v co nejkratší době, a proto se propojování, zrychlování, důkladné sledování všech logistických procesů, tedy IoT domáhá své pozornosti více a více.

Cílem současné logistiky je doručit zboží nejlépe ještě týž den a úplně nejlépe v řádu několika hodin. K tomu napomáhá právě IoT – sofistikované GPS systémy, big data a technologie senzorů vysílajících specifické výstrahy při zpožděních, poškozeních či krádežích. Nepřetržité sledování a rychlé vyhodnocování situací jsou cestou, už reálnou, ke stále lepšímu uspokojování potřeb zákazníků.

Logistika za 10 let – co můžeme očekávat?

Podle Daniela Dombacha, ředitele společnosti Zebra Technologies pro průmyslová řešení a strategii v regionu Evropa, Blízký východ a Afrika, se bude za 10 let v logistice vše důkladně monitorovat a budoucností logistiky je právě Internet věcí. „Vznikne mnoho chytrých technologií, které nám dají úplně nové možnosti řízení logistických procesů.“ Ne až tak dalekou budoucnost vidí v běžném využívání rozsáhlé automatizace ve skladech a dronů se skenery čárových kódů vykonávajících inventury během noci ani v označování zboží chytrými etiketami, které budou mít nejen číslo šarže, datum expirace, ale také řadu dalších informací.

Přivítejte technologii Pick by Vision

Nic nového už nebude ani technologie Pick by Vision – v reálném prostoru zaměstnanci uvidí informace o zboží ve svých brýlích s displejem nebo v datových kontaktních čočkách. Například podle barev poznají, který balík mají uchopit, či jim displej napoví, který předmět mají vydat. Tito pracovníci se zařadí do skupiny „skladníci 4.0“, která bude pracovat v rozšířené realitě. Skenovací technika posune skladování a logistické procesy uvnitř firem zase o kus dál, a proto i ředitel logistiky v Alza.cz tuto zajímavou technologií vítá a výhledově ji plánuje začlenit do logistických procesů ve firmě. Přednost Pick by Vision vidí především v tom, že víceméně odpadne dlouhé školení sezónních pracovníků a nových zaměstnanců, protože systém jim napoví, co mají dělat.

Drony a IoT

Drony poletí dál a dál

A co drony? I jejich budoucnost je slibná a jejich dolet se v budoucnu plánuje zvětšovat. Jejich působiště už nebude pouze uvnitř skladu, ale rozšíří se na přepravování zboží mezi sklady. Co víc, třeba se dočkáme i toho, že nám budou drony zboží dopravovat až přímo k nám domů. To už ale zase asi příliš předbíháme. I když člověk nikdy neví… nechme se překvapit, jak si vývoj v oblasti IoT pospíší.
 

Protože je téma IoT v logistice velmi obsáhlé, přineseme ještě jeho pokračování během února 2018.

Může vás také zajímat: Ivan Škalda - Můj příběh o logistice >>

zpět na seznam článků