menu
Na začátku února proběhla na akademické půdě Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně zajímavý workshop na téma INDUSTRY 4.0.. Protože jako profesní organizace se zaměřením na logistiku (kam spadá logicky i výroba) máme mezi sebou i členy, kteří se na tuto tématiku specializují, nechyběl zde tedy i náš "ambasador" - Ing. Tomáš Stohr z ESCARE.
Ten společně s Ing. Dušanem Dostálem z ProLean a Prof. Chromjakovou vedli úvodní podnětnou diskusi na téma „Potenciál a rizika INDUSTRY 4.0 pro průmyslové firmy“. Protože úvodních 20 minut je pro diskusi na tak obsáhlé téma příliš málo, kolega Stohr se rozepsal na svém blogu a vydefinoval 7 základních problémů, se kterými se setkává při své praxi ve výrobních firmách. Jinými slovy, 7 základních chyb ve vnímání a připravenosti českých podniků na Industry 4.0.
Těmito chybami podle Tomáše Stohra jsou:
Tak jak ve svém článku sám uvádí, nejslabším místem ve firmách nejsou stroje, ale lidé. A konkrétněji dodává, že tím úzkým místem jsou manažeři a specialisté a málo kdo si tento fakt uvědomuje.
Jedním dechem ale také dodává, že pokud chtějí firmy držet krok s dobou a trendem INDUSTRY 4.0, musejí si ve firmě začít vychovávat ne manažery nebo specializované pracovníky, ale lídry. Lídry, kteří sami chtějí zažehnout změnu ve své firmě a nebát se zavádět inovace. Jedině tak může být firma s tradičním výrobním zaměřením konkurenceschopná i na globálním poli.
Podle Tomáše Stohra je naprosto zásadní pro zvládání dalšího vývoje, resp. růstu firmy, aby její lidé - lídři, dokonale ovládali oblasti a dovednosti jako jsou "stanovení vize, strategie, řízení změn, vedení lidí, design, přípravu výroby, stabilizaci procesů, řešení problémů a v neposlední řadě i technologie a software."
I přes to, že INDUSTRY 4.0 je zaměřená hodně právě na technologie a automatizaci, tyto výše jmenované dovednosti musí zvládnout hlavně lidé a technologie nám v tom mají pouze pomoci.
Rozhodně tedy neplatí, že s příchodem nové "průmyslové revoluce" již nebude lidského potenciálu třeba, jen je nutné, aby se lidská energie a pozornost směřovala jiným směrem, než doposud. Na závěr bychom toto tvrzení podtrhli tezí Ing. Karla Havlíčka z Asociace malých a středních podniků, který nedávno v rozhovoru pro Rádio ZET řekl, že lidská práce bude i v "novém věku" vždy potřeba, pouze je nutné aby měla přidanou hodnotu - pokud bude prováděna roboticky, je nahraditelná stroji, pokud má přidanou hodnotu třeba v leadershipu, know-how, apod., žádný stroj ji nenahradí.
Kompletní článek o tématu si můžete přečíst na blogu ESCARE.