menu
Jak vyplývá ze studie realizované JDA Software a KPMG LLP, transparentnost v rámci celého zásobovacího řetězce zůstává už druhým rokem po sobě prioritou číslo jedna. Této transparentnosti se podniky snaží dosahovat právě zapojováním technologií jako je umělá inteligence, strojové učení a kognitivní analytika. Ze studie rovněž jednoznačně vyplývá, že sledovatelnost a transparentnost v oblasti zásobovacích řetězců jsou nejčastějším cílem investic a během následujících 24 měsíců bude tento trend ještě zesilovat.
Umělá inteligence a strojové učení jsou zároveň technologiemi s nejvýraznějším dopadem na logistiku, což je dáno jejich širokou uplatnitelností a schopností řešit komplexní obchodní problémy. Vysoce hodnoceny byly také kognitivní/prediktivní analýzy a celých 75 % dotázaných předpokládá jejich významný vliv během následujícího roku. Celkově vzato, umělá inteligence se posunula do kvadrantu charakterizovaného jako technologie s vysokou mírou vlivu a vysokou pravděpodobností implementace, čímž potvrdila svou důležitost pro období následujícího roku.
Pokud budeme chtít ještě hlouběji zkoumat vliv a dopady umělé inteligence a strojového učení, pak se můžeme zaměřit na oblasti implementace, které respondenti shledávali jako nejdůležitější. Na první pozici se umístila optimalizace skladu, kterou zmínilo 51 % dotázaných, následuje prediktivní distribuce se 45% podporou a na třetí pozici se umístila optimalizace distribuční sítě (42 %), protože společnosti potřebují být schopné odbavovat zakázky odkudkoli a se ziskem.
Napříč všemi průmyslovými obory byly identifikovány následující oblasti implementace umělé inteligence jako zcela zásadní:
v maloobchodě - zvyšování přesnosti skladování a oceňování
ve výrobě - zlepšování predikce poptávky
v logistice - optimalizace distribuční sítě
Ačkoli snaha o zrychlení obchodu patří k hlavním tahounům investic, stále přetrvává u řady respondentů značný odpor ke změnám a v žebříčku investičních bariér stojí na prvním místě. V průběhu posledního roku vzrostla míra neschopnosti posoudit potenciál nových technologií a celá řada společností tak nedokáže od sebe oddělit, co je skutečnou hodnotou a co je pouze spoustou povyku pro nic.
Firmy mají často potíže vizualizovat, kvantifikovat a reálně změřit dopad konkrétních technologií na svůj byznys. Měřitelnost dopadu implementace technologií je přitom zásadní pro získání celkového přehledu, možnost optimalizace a zvyšování výkonu jakéhokoli systému. Společnosti, které dokáží reálně zhodnotit tyto dopady, disponují významnou konkurenční výhodou.
Častým způsobem implementace inovací je využívání cloudových technologií, které jsou vnímány jako výrazné urychlení procesů. 64 % dotázaných uvádí, že cloudové technologie jim pomáhají rychleji se adaptovat na potřeby trhu a pracovat dvakrát rychleji než s využitím jiného typu technologií.
Jak uvádí Gaurav Pant, Chief Insights Officer ve společnosti Incisiv: „Pro firmy, které nebudou investovat do inovací, bude nemožné udržet krok s konkurencí ve světě nekonečných možností pro zákazníky a rostoucí složitosti distribučních cest. Klíčovými ingrediencemi úspěchu na poli inovací bude zapojení pokročilé analytiky se zaměřením na konkrétní případy využití, využívání cloudových technologií pro zvýšení rychlosti a pružnosti obchodních modelů a také investice do talentovaných lidí v podniku.“