menu
Přinášíme vám další případovku ilustrující dopady Logistiky 4.0 v praxi z pera Michala Jurczaka pro server trans.info. Tentokrát se podíváme do 2Cut, společnosti, která zpracovává kovové pláty pro svou další produkci.
2Cut je společnost zpracovávající ročně kolem 1,7 tisíce tun kovových plátů. Tento materiál dále využívá pro výrobu komponentů pro různá odvětví. Skladování takového množství materiálu v běžných regálech výrazně limituje prostor pro výrobu a velmi často také operační čas jednotlivých zařízení. Samozřejmě je také nutné udržovat vysoké stavy obslužného personálu.
Společnost se proto rozhodla investovat do plně automatizovaného skladového centra. Bylo vytvořeno moderní skladovací středisko, jehož úkolem je dodávat materiál dvěma laserovým zařízením a jednou multifunkčnímu zařízení pro laserové řezání a štípaní.
Výsledky optimalizačního procesu shrnuje Mario Heinzig, generálnní ředitel 2Cut: „Zaměstnáváme 24 pracovníků a práce je organizována ve třech směnách. Noční směna je provozována plně automaticky, bez lidí. Bez investice do automatizace by bylo nutné zaměstnat nejméně o 3 další lidi více. Nicméně optimalizace personálu nebyla jediným důvodem pro investici.“
Úkolem dodavatele bylo zvýšení efektivity celého systému a zkrácení cesty mezi místem skladování a zpracování materiálu. To je důvodem nezbytnosti fyzického i logického propojení skladu s výrobními zařízeními.
V současnosti využívá 2Cut nový systém skladování materiálu a polotovarů, který disponuje kapacitou 431 paletových míst na ploše přibližně 390 čtverečních metrů. Toto patří bezpochyby k největším výhodám automatizovaného skladu, potřebný prostor je několikanásobně menší než v případě tradičního přístupu.
Materiál, který je uchováván ve skladu, je připraven pracovníky z výroby a dopraven na vhodné místo stohovacím jeřábem. Chod skladu je plně automatizovaný podle principu „chaotický sklad“ s pomocí speciálního systému pro řízení skladů. Tento systém nedokáže pouze nalézt vhodné skladovací místo, ale také řídí označování a množství skladových položek stejně jako množství materiálu. Pomůže tak producentovi pečlivě revidovat aktuální stav a maximalizovat transparentnost celého systému. Stejně tak software zajišťuje optimalizaci celé řady procesů.
Logistický software je propojen se třemi strojními zařízeními. Ta pomocí speciálního rozhraní poskytují informace skladu o aktuální potřebě materiálu. Díky automatickému sytému řízení zásob kovových plátů ušetřila společnost kolem 60 % času spojeného se zpracováním tohoto materiálu. Tato úspora se projevila především při odbavování vyššího počtu drobných požadavků.
„Během využívání předchozího řešení docházelo často ke zbytečným výkonům spojeným s transportem materiálu ze skladu k výrobním zařízením. V současnosti, kdy je proces optimalizován, se podařilo snížit úroveň prostojů CNC zařízení minimálně o 40 %“, uvádí Heinzig.
Během analytické počáteční fáze nebyly testovány pouze logistické a skladovací procesy, ale také kompletní výroba. Pouze tímto způsobem bylo možno vytvořit model optimálního toku materiálu a informací. To umožnilo společnosti vyvinout rozhraní pro komunikaci jednotlivých systémů a připravit efektivní implementaci projektu.