menu
Ať už podnikáte v zemědělství nebo ve výrobě, každý krok v produkci a následné cestě k zákazníkovi je výzvou, která vám buď zajistí úspěch v dodavatelském řetězci, či naopak. Podle časopisu Forbes jsou za neúspěch brány například přepravní zpoždění, nedbalé monitorování nákladu zboží, krádeže, operátorské chyby či zastaralé IT procesy a chyby v nich. Všechny tyto faktory mohou ohrozit váš zisk, zvýšit náklady a můžete se dostat do začarovaného kruhu. A když se navíc jedná o rychle se kazící zboží, je to problém, protože byznys je byznys.
Úspěšným řešením může být Logistika 4.0, zapojení Internetu věcí do logistiky a automatizace. Internet věcí může být velmi dobrým pomocníkem. Příkladem je oregonský zemědělec, který pěstuje speciální chmel, jenž pak prodává pivovarům v zemi. Problém je, že chmel je rychle se kazící a z farmy do pivovaru se musí dostat opravdu rychle. K jeho zkažení totiž dojde jen po několika málo hodinách. Zemědělci ale pomáhá systém, který kontroluje teplotu a vlhkost, sleduje je přes GPS a zjišťuje, zda jsou nad nebo pod stanovenou hranicí.
S Internetem věcí pracuje i Union Pacific - bere ho jako cenný přínos v monitorování stavu železnice a její spolehlivosti. Internet věcí totiž předpovídá chyby a redukuje možnosti vykolejení. A své o přínosu Internetu věcí vědí i firmy z potravinářského či farmaceutického průmyslu, jejichž produkty musí být v chladu. Díky Internetu věcí a umělé inteligenci tak mohou zaměstnanci těchto firem získat informace o výrobku v reálném čase - i když už se zboží přepravuje k zákazníkovi, stále ho mohou sledovat a monitorovat na základě kombinace údajů, jako je třeba místní teplota, déšť, viditelnost a podobně. Zrovna ve farmaceutickém odvětví pomáhá Internet věcí a umělá inteligence maximálně - v tomto průmyslu si nemůžete dovolit riskovat a hazardovat. V příštích několika letech logistika také pokročí na tzv. blockchain. Některé společnosti už na blockchain platformě fungují. Pomáhá například společnosti produkující potraviny z mořských plodů a ryb. Na rybách, které rybáři na oceánu chytí, jsou připojeny IoT senzory, které měří teplotu, hlídají pohyb a podobně.
Toto je jenom pár příkladů z mnoha a mnoha jiných případů, kdy Internet věcí pomáhá ve správném fungování daného odvětví či firmy. Možná se vám to zdá děsivé, zvlášť, pokud o Internetu věcí nic moc nevíte. Naštěstí je na internetu k dispozici spousta dokumentů či videí, které vás se základy obeznámí. A když už chcete udělat ten první krok a aplikovat Internet věcí do své práce, nezapomeňte, že logistika je stále o bezpečné a ustálené cestě.