WMS, WCS nebo WES? Porovnejte s námi správu skladovacích systémů

Evoluce je neúprosná a jako se vyvíjejí technologie, zlepšují se procesy a vymýšlí se nová kreativní řešení, tak i skladovací systémy nezůstávají pozadu.

porovnání skladovacích systémů

Trocha historie skladování

Před 90. lety byl králem obyčejný papír, na kterém se veškerý pohyb na skladě evidoval, a všechny potřebné znalosti si zaměstnanci drželi ve svých hlavách. A co víc, normální byla i chybovost. To je již v dnešním světě nemyslitelné.

V 90. letech přišel na pomoc software a zásilky byly odbavovány rychleji, přesněji a tím se i zvýšila spokojenost zákazníků. Odtud byl už jen krůček k větší optimalizaci dodávek a automatizaci. Dávno už nestačí jen řízení a kontrola. Zákazníci chtějí mnohem více, jsou náročnější a hladovější po nových produktech, které chtějí mít ještě tentýž den doma.

V dnešní době existují 3 základní typy správy skladovacích systémů a my si je níže představíme.

Warehouse Management Software (WMS)

WMS představuje nejvyšší úroveň softwaru poskytovaného na úrovni skladu a distribučního centra. Jeho hlavním cílem je zabezpečit přesnost zásob a jejich řízení včetně sledování jejich pohybu. Měl by vždy jasně odpovědět, kde přesně se ve skladu zásoby nacházejí. Zároveň spolehlivě komunikuje s ERP (= Enterprise Resource Planning; česky Plánování podnikových zdrojů neboli Podnikový informační systém) a dokáže pomocí konfiguračních parametrů pracovat i s celou řadou obchodních pravidel, které umí aplikovat. WMS vám zkrátka zajistí dokonalý přehled o skladu, zvýší produktivitu logistiky a sníží chybovost.

Některé z klíčových vlastností WMS

Warehouse Control Software (WCS)

WCS je zaměřen především na komunikaci, rychlost a výkon. Jeho hlavní výhodou je to, že vám usnadní komunikaci a rozhodování a tím celý proces zrychlí. Hodí se především tam, kde i mikrosekunda může udělat rozdíl. Je to jakýsi most mezi WMS a efektivním vyřízením objednávky. V reálném čase dokáže komunikovat, zpracovávat příkazy a optimalizovat materiál.

Některé z klíčových vlastností WCS

Warehouse Execution Software (WES)

Nový druh řešení, které je považováno za velmi komplexní a zahrnuje jak funkce WCS, tak i vybrané funkce WMS. WES je založen především na dynamice. Zákaznici totiž požadují rychlost vyřízení dodávky s možností dynamicky měnit spuštění a plnění objednávek. Náročnost na řízení pak ještě více prohlubuje e-commerce a mnohokanálová distribuce. S tím si WMS a WCS již tak neporadí, a proto vznikl WES. Společnosti využívající WES jsou schopny realizovat zakázky na vyšší úrovni a rychle rozšiřovat své trhy.

Některé z klíčových vlastností WES

Podle čeho si skladovací systém vybrat

Který systém je vhodný právě pro váš business? To záleží na mnoha faktorech. Každý systém je vhodnější pro něco jiného. Kde není příliš velká automatizace, hodí se spíše WMS, kde naopak automatizace je využívána, bude potřeba WCS nebo WES.

Při rozhodování je potřeba si položit několik otázek. Mezi ně patří například:

To je jen zlomek toho, na co si musíte odpovědět. Zapomenout nesmíte ani na očekávaný budoucí vývoj vašeho podnikání a budoucí cíle. Ač jsou tyto systémy velmi přínosné, mohou být na implementaci a udržování velmi nákladné. K výběru vhodného systému doporučujeme přizvat profesionály na dodavatelský řetězec, kteří se orientují v této problematice do hloubky a znají každý drobný rozdíl mezi jednotlivými systémy.

Integrace do jednoho systému vše usnadní

V dnešní době se už vytváří systémy, které umí všechny tyto softwary integrovat do jednoho, a vy tak pracujete v jednotném rozhraní a řídíte zde vše potřebné. Jedním z nich je například Exacta Suite - platforma integrující WMS, WCS i WES.

Vybírejte pečlivě, ale vybírejte

Řízení skladu a jeho kontrola je dnes zapotřebí více než kdy dříve. Nepodceňujte proto jeho důležitost, jestliže se chcete posunout kupředu nebo se udržet na špici. Ať už do svého businessu zavedete jakýkoli z těchto systémů, vždy to bude lepší než nic. Bez řízení skladu je totiž optimalizace objednávkového systému o mnoho složitější. Do skladovacích systémů se vyplatí investovat, protože vám zlepší marže, zajistí vám přehled a dodají řád vašemu skladování a distribuci.

Interesting resources:

Zkušenosti členů KLA

http://veridiansol.com/warehouse-slotting-optimization/

http://cerasis.com/2017/06/09/warehouse-execution-system/

http://www.supplychain247.com/article/what_can_warehouse_execution_systems_do_for_your_distribution_center/intelligrated

http://www.dematicreddwerks.com/warehouse-execution-software/

http://www.logisticsmgmt.com/article/wes_solutions_more_than_a_bridge

https://en.wikipedia.org/wiki/Warehouse_execution_system

https://www.bastiansolutions.com/blog/index.php/2017/06/07/supply-chain-software-comparison-wms-wcs-wes/#.WeTVJmi0Pcu

http://www.mhi.org/media/members/16455/131129732041154697.pdf

zpět na seznam článků