Proč logistika stále více využívá drony?

Tématu stále častějšího využívání technologie dronů se věnuje zajímavý článek zveřejněný na serveru automotivelogistics.media. Kromě výsledků studií renomovaných agentur si všímá především praktického nasazení této technologie v logistice automobilek BWM a Škoda. Pojďme se na drony a jejich využití podívat blíže.

Technologie dronů dosáhla v posledních letech významného zdokonalení a je často označována za klíčovou technologii v logistice blízké budoucnosti. V interní logistice stejně jako při doručování zákazníkům. Podle odhadů NASA bude do roku 2020 jen na území USA 7 milionů dronů a McKinsey odhaduje, že 80 % všech doručování v budoucnosti bude realizováno autonomními vozidly včetně dronů.

Abychom ale zůstali v Evropě, pode odhadů společnosti PricewaterhouseCoopers bude v následujících 12 letech brázdit nebe nad Velkou Británií více než 76 000 dronů, z čehož 11 000 bude využíváno právě v odvětví logistiky. PwC predikuje, že rostoucí využívání technologie dronů v logistice a dopravě povede ke zvýšení hrubého domácího produktu Velké Británie o 1,2 miliardy liber a růst produktivity přinese ve stejném období úspory ve výši 2,8 miliardy liber.

Současné studie předpovídají výrazný nárůst v oblasti aplikace dronů,“ uvádí Philipp Wrycza, výzkumný pracovník ve společnosti Fraunhofer IML, a dodává, že existují tři hlavní oblasti využití dronů v automotive průmyslu:

Provedli jsme pokus a čas potřebný pro doručení urgentní objednávky může být zredukován z 15 pod 5 minut, pokud je využito dronu. Drony potřebují pro svou činnost méně infrastruktury než jiné technologie, jako je například využití zaměstnance a vysokozdvižného vozíku,“ uzavírá Wrycza.

V roce 2017 založil Fraunhofer Insitute logistický start-up doks.innovation v Dortmundu, který poskytuje drony a měřící technologie široké škále společností v automobilovém průmyslu. Jedním z produktů tohoto start-upu je automatický systém pro inventarizaci a skladový management s názvem inventAIRy, který spolupracuje s automaticky naváděnými vozidly a vysokozdvižnými vozíky.

Jak drony fungují?

Dron vylétne přibližně 25krát za směnu a sbírá data po obou stranách koridoru zároveň, takže během letu zaznamená dva regály. InventAIRy manévruje uvnitř budovy bez GPS, využívá pouze vizuální informace pro simultánní lokalizaci a mapování. Protože GPS není dostatečně přesnou technologií, jsou drony vybaveny LIDAR (light detection and ranging) senzorem, který je schopen pořídit až 300 000 snímků za sekundu. Šesti-rotorový dron může letět rychlostí 20 km/h a nést náklad až 5 kg.

Automobilky jako BMW nebo Škoda také investují do technologie dronů pro zajištění stálé kontroly stavu zásob v reálném čase.

BMW testuje drony ve svém závodě v Lipsku

Například BMW začalo využívat drony ve svém závodě v Lipsku pro permanentní sledování venkovních zásobníků s díly. Dříve tuto práci vykonávali zaměstnanci, ale v současnosti je zajišťována neustálým kroužením dronu. Dron pořídí 129 fotografií pomocí 4K fotoaparátu z mnoha různých úhlů a z těchto fotografií vytvoří 3D model reality. Na základě tohoto modelu je potom prostřednictvím algoritmu spočítáno, kolik zásobníků s díly se v prostoru nachází. Tento proces je mnohem rychlejší a navíc není nutné vystavovat zaměstnance nepříznivým vlivům počasí.

Jak je na tom mladoboleslavská Škoda?

Také Škoda v současnosti zkouší zapojení dronů pro autonomní identifikaci a počítání kontejnerů vně své továrny v Mladé Boleslavi. V současné testovací fázi zaznamenává dron třikrát denně množství prázdných kontejnerů umístěných mimo budovu továrny a automaticky tato data odesílá do informačního systému oddělení logistiky.

Jak uvádí mluvčí Škoda Auto Kamila Biddle: „Praktické využití dronu velmi oceňujeme především v zimě, kdy počasí není právě příznivé. Tato technologie pomáhá zvyšovat efektivitu našich každodenních výrobních procesů a usnadňuje zaměstnancům práci.“ „Drony navíc usnadňují a zrychlují inventarizaci a pomáhají našim zaměstnancům zvyšovat efektivitu a minimalizovat chyby. V budoucnu budou podobné procesy také automatizovány,“ dodává Kamila Biddle.

Protože se drony v testovacích provozech více než osvědčily, předpokládá se jejich širší nasazení i v dalších oblastech včetně skladů.

Článek je převzat a zkrácen z: https://www.automotivelogistics.media/flight-club-why-more-logistics-operations-are-signing-up-to-drone-technology/37970.article

zpět na seznam článků