Automatizace ve skladě. Sci-fi nebo nezbytnost?

Roboti přicházejí. Mimo jiné i do logistiky

Připadá vám to nadsazené? Možná to působí spíše jako název nějakého sci-fi filmu. Pravda je nicméně taková, že se nacházíme v rané fázi logistické revoluce, jejíž dopady mohou nakonec, viděny dnešní optikou, opravdu vypadat jako sci-fi. Pojďme se podívat na trendy v automatizaci skladů, které se začaly prosazovat v průběhu minulého roku a letos mají nakročeno k dominantnímu postavení ve velmi dynamickém prostředí moderních technologií.

Jaké důvody vedou k potřebě automatizace?

Především je to nebývalý nárůst komplexity procesů následovaný rostoucím nedostatkem pracovní síly.

Komplexita procesů je způsobena celou řadou skutečností. Od vysokého počtu různých produktů přes distribuci prostřednictvím různých logistických kanálů až po nutnost řešit zpětnou logistiku a množství vrácených objednávek. Nejrazantnější změny v maloobchodu jsou způsobeny růstem eCommerce a už nyní vyvstává potřeba logistických center schopných odbavovat vysoký počet malých objednávek.

Dostupnost a kvalifikace nových pracovníků je v odvětví logistiky dalším zásadním problémem. Podle expertiz cena práce dále poroste a vyhlídky na příchod nových zaměstnanců se budou dále zhoršovat.

K důležitým faktorům patří také fyzické možnosti lidských zaměstnanců. Hmotnostní limity břemen, která lidé mohou zvedat, už vedly k výrazné vlně automatizace v zemích jako je Skandinávie, Benelux, Francie a Německo.

Bez technologií už to nepůjde

Máme nejvyšší čas se poohlédnout po moderních technologických řešeních využívajících automatizaci, robotiku a umělou inteligenci. Robotika se už v posledních letech zabydlela ve výrobě a i v oblasti logistiky se pomalu stává mainstreamem. A už teď je jasné, že všechny podniky bez ohledu na velikost budou muset technologie začít využívat.

Které technologie určují současnou podobu interní logistiky?

Je poměrně zřejmé, že v tomto dynamickém prostředí není vůbec těžké zůstat pozadu a ztratit tak kontakt s konkurencí i trhem jako takovým. Investice do robotiky se v tomto kontextu začíná jevit jako jedno z nejlepších řešení.

 

 

 

zpět na seznam článků


Související členové