Shipping blízké budoucnosti

Pojďme si představit Fraunhofer Institute a jeho výzkum zabývající se autonomním rozhodováním ve skladu a praktickými výhodami, které přináší koncept Průmyslu 4.0. Německá společnost Fraunhofer zabývající s aplikovaným výzkumem se skládá z 67 oddělených institutů a výzkumných středisek rozmístěných od U. S. A. až po Asii. Výzkumná činnost se týká širokého spektra oborů od dílenského zpracování a aplikovaného výzkumu materiálu přes strojírenství a dopravu po optiku a pokročilé technologie. Například algoritmus pro kompresi hudebního formátu MP3 byl vyvinut právě zde.

Jaký vývoj nás tedy čeká?

S hlavními východisky nás seznámí Christian Schwede, vedoucí oddělení informační logistiky a systémů podpory rozhodování ve Fraunhofer.

Ponechejme rozhodování na jednotlivých zařízeních

Tento problém pomáhají vyřešit právě autonomní řešení na úrovni výroby i skladu. Ponechejme data jednotlivým zařízením a nechme je, ať si s nimi poradí sama. Zní to jako sci-fi? Vůbec ne. Tento systém byl již úspěšně testován, především v kontextu dopravy.

Skupina padesáti autonomních dopravních prostředků plnila požadavky typické pro skladové prostředí. Provozovali jsme tento systém pět let a ve srovnání s klasickými drahými pevnými dopravníky je tento systém mnohem jednodušší z hlediska možnosti měnit jeho rozložení v prostoru. Vozidla spolu mohou navzájem komunikovat a sama se organizovat. Neexistuje žádné centrální řízení a navíc je jednoduché tuto flotilu kdykoli rozšířit nebo zúžit podle potřeby. Nejedná se už o experiment. Je to ověřená technologie, která funguje,“ vysvětluje Christian Schwede.

Hlavní důraz je zde kladen na nízké náklady a jednoduchost. Jednoduchá zařízení, která levně koupíte a levně implementujete do svého výrobního prostředí.

Data versus vědomosti

Data se nevyrovnají vědomostem. Průmysl 4.0 je sice lákavá idea, ale lidé stále budou chtít vědět, co se děje a jak to mohou ovlivnit. Podle našeho názoru se stanou nezbytnými simulace, abychom mohli zjistit, jak jak bude systém reagovat za určitých okolností a omezení,“ uzavírá Christian Schwede z Fraunhofer.

zpět na seznam článků