Jednoduché řešení pro řízení zásob? MaVie!

Jak efektivně spravovat firemní zásoby? Otázka, kterou si pokládá snad každá firma. Vy jistě patříte mezi ně. A přesně proto přišlo PG Logistics – jeden z našich členů s velmi zajímavou novinkou, která nese název MaVie. Jedná se o vysoce profesionální nástroj pro analázu a řízení zásob, který byl poprvé představen v loňském roce na veletrhu For Logistic v Praze. Zde právem vzbudil široký zájem odborné veřejnosti, jelikož se jedná o skutečně zdařilý počin.

MaVieMaVieMaVie

Základní myšlenkou celého projektu MaVie bylo soustředit maximum dostupných informací do jednoho místa. Když potřebujete rychle a spolehlivě analyzovat stav firemních zásob, stávající programy vás jen brzdí a zdržují, jelikož je třeba mít data ve vhodném formátu. Následně jste nuceni vytvořit řadu zdlouhavých výpočtů a teprve až potom se smíte plně soustředit na řešení určitého problému. S MaVie je toto minulostí.

MaVie je vysoce efektivní nástroj na řízení a kontrolu zásob. Umožní všem manažerům pohled na stav firemních skladů, a to za pomoci tzv. MaVie kostky – 3D grafu, díky kterému můžete sledovat zásoby z více pohledů. MaVie pomáhá též určit vhodnou pojistnou i optimální průměrnou zásobu za zvolené období, a to při zachování předem definované disponibility skladových položek.

Veškeré výpočty jsou prováděny za pomoci našeho vlastního algoritmu, jenž vznikl na základě zkušeností z řady projektů. Jednou z mnoha možností, jak MaVie využít, je i predikce vývoje potřeb dané skladové položky (forecast). Nespornou výhodou programu je i jeho schopnost shromažďovat všechny informace potřebné pro kvalitní a včasné rozhodování.

Jak MaVie pracuje?

Nástroj MaVie zpracovává pro každou položku čtyři základní analýzy. Vytvoří ABC analýzu spotřeby, frekvenční analýzu, určí dobu obratu a závěrem i variační koeficient. Z uvedených analýz vypočte díky unikátnímu algoritmu vhodnou pojistnou zásobu jak v měnných jednotkách, tak i v týdnech očekávané spotřeby, a to při zachování předem definované disponibility skladových položek. Následně stanoví optimální průměrnou zásobu s cílem zajistit předem určenou disponibilitu dané položky.

Tím ale možnosti využití MaVie nekončí. I po automatických výpočtech máte možnost provádět korekci všech základních parametrů, abyste dosáhli co nejpříznivější pojistné a průměrné zásoby. K tomu slouží trojice grafů. Vývoj a výdej zásob – oboje po týdnech – a forecast roční spotřeby. Díky filtrům máte možnost vyhledávat požadované skupiny skladovaných položek a sledovat výslednou cílovou hodnotu za pomoci „barometru“ v levé části obrazovky.

Přínosy softwaru MaVie byly prověřeny v praxi u řady klientů naší společnosti. Graf ukazuje konkrétně pokles skladové zásoby u významné velkoobchodní společnosti. Je však nutné podotknout, že zásobu nestačí jen analyzovat. MaVie vám napomůže nastavit i vhodné KPI´s pro práci týmu zodpovědného za zásoby.

MaVie2 graf

MaVie může hravě posloužit i vám. Stačí poskytnout potřebná data a specialisté připraví workshop, během něhož vám vysvětlí, co hodnoty znamenají a co můžete vylepšit.

Více informací na www.pglogistic.cz/mavie

 

PG Logistics

Společnost PG Logistic se specializuje na interní logistiku, optimalizaci a logistický audit. Vznikla již v roce 2004 a dlouholeté zkušenosti jejich zakladatelů jsou zdrojem k vytváření inovativních řešení, která pomáhají efektivně spravovat firemní zásoby. Jedním z nich je i MaVie.

Petr Krakovský

Petr Karkovský

Nezávislý konzultant, lektor, auditor logistiky a člen Komory logistických auditorů. Ve své praxi se zaměřuje na využívání vizuálního myšlení a myšlenkových map. Má bohaté zkušenosti nejen z působení ve vrcholovém managementu firem v oblasti FMCG, které uplatnil například v roce 2012, kdy se stal finalistou soutěže Projektový manažer roku 2012.

 

Mohlo by vás také zajímat: JAROSLAV BAZALA: PÁR DOBRÝCH DŮVODŮ, PROČ BYSTE MĚLI VLASTNIT LOGISTICKÝ DIPLOM

zpět na seznam článků