Petr Jalůvka z DYNAMIC FUTURE: Děláme vlastně takovou křišťálovou kouli

Dobrý den pane Jalůvko, vy a vaše firma DYNAMIC FUTURE pracujete na velmi specifické technologii. Na prediktivní/dynamické simulaci. Co si pod tím máme představit?

Křišťálovou kouli. V moderním provedení, takovou kybernetickou. A myslím to zcela vážně. Každé malé dítě v určitém období začne hrát hru na “co kdyby” a zůstává u ní celý život. A my již více než 16 let dáváme na tyto otázky velice přesné odpovědi. Vytvoříme model reality v bezrizikovém prostředí a společně si pak s touto umělou realitou hrajeme. A když najdeme to nejlepší řešení, se všemi jeho klady a zápory, tak následně spustíme implementaci “na čisto”.

Dynamická simulace je u nás stále hodně pionýrský obor, ale přitom může firmám ušetřit obrovské peníze. Jak konkrétně?

Je to velice specifická metodika, která umožňuje hloubkově prozkoumat jakýkoliv proces. Běžně se rozhoduje na základě základních 6 parametrů, protože více jich nelze standardními analytickými metodami podchytit. Ale realita má tisíce parametrů, které jsou spolu v nějaké interakci a rozhodně není nejlepší cesta zjišťovat jejich vazby změnami v reálném provozu. Spolupracujeme dlouhodobě s Lanner Group, výrobcem našeho simulačního SW Witness, a tak víme kam se ve světě směr poradenství ubírá. V našich krajích jsme bohužel nebo lépe bohudík tak o 6 let pozadu, což nám dává náskok. A ten sdílíme s našimi zákazníky a partnery. 

Tzn. že simulovat se dá vlastně všechno, od logistiky, výroby, optimalizace skladů až po stavby nových továren?

Přesně tak, jen by to neměl být kanon na vrabce. Někdy je to těžké odhadnout. Na začátku je vždy jednoduché zadání, které se rozvine na základě výše zmíněné metodiky. Ale to pak mají zákazníci radost, protože si uvědomují co by se stalo, kdyby se rozhodli na základě své znalosti/neznalosti. 

Takže jednou se třeba dočkáme prediktivní simulace i ve státní správě. 

Petr Jalůvka z DYNAMIC FUTURE

Jaké jsou nároky na vašeho zákazníka, resp. jaký je váš ideální zákazník vhodný pro dynamickou simulaci?

Jakákoliv spolupráce má smysl, jen když panuje vzájemná důvěra. Ale to je vlastně základ spolupráce bez ohledu na metodiku. Jinačí omezení nemáme = každý zákazník je ideální pro dynamickou simulaci, pokud simulujeme proces.

Můžete nám prozradit, co se vám v poslední době opravdu povedlo, na co jste jako firma hrdí?

Jestli mám vybrat jednu jedinou věc, pak trochu uteču do obecnější roviny. Jsem hrdý, že se nám daří udržovat dlouhodobé vztahy s našimi zákazníky. To je klíčová záležitost, abychom mohli využít našeho potenciálu na maximum. A pokud mám být přece jen konkrétní, pak musím zmínit stejně jako kolega Prstek z partnerské společnosti SALSO projekt pro Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Samotná možnost pracovat s lidmi z naprosto jiné oblasti a najít společnou řeč pro absolutní revoluci v koncepci logistických toků v nemocnici byla velmi inspirativní. Věřím, že se to podaří úvést do života a budeme se mít kam chodit “kochat”.

A pak ještě takový prediktivní úspěch, který mne moc potěšil u našeho letitého zákazníka - společnosti Euro - Šarm spol. s r.o.  Podařilo se nám nastavit procesy a personální obsazení v hlavním skladu na 5 let dopředu se 100% přesností. To se samozřejmě nepovede vždy.

Jste také členem Komory logistických auditorů, kde vidíte největší přínos Komory pro vaši práci?

Možnost sdílet zkušenosti s největšími odborníky na logistiku a procesy, kteří u nás jsou, dále podílet se na metodice logistického auditu. Ten si myslím je stále nedoceněným postupem jak nastartovat změny ve společnostech. To je v té profesní rovině, ale já nemohu vynechat tu osobní, protože ta je pro mne klíčová. Oficiálně jsme sice sdružení, ale v reálu bych to parafrázoval na Bratrsvo a sesterstvo Logistikovo, protože v této rovině se opravdu nacházíme. Všichni si vycházejí maximálně vstříc, jsou otevřeni novým názorům i přístupům a zároveň se nebojíme jakékoliv kritice. Je to pro mne velká čest, být součástí tohoto uskupení.

 

Mohlo by vás zajímat: Logistika a zavádění leanu v oblasti healthcare očima Tomáše Prstka ze SALSO

zpět na seznam článků


Související členové