Pilot Leo

Ahoj Leo,

Přestože nejsi členem rady KLA :-) a já doposud zpovídal skoro jen „radní“ nebo zakladatele, tak jsem rád, že jsme našli čas na náš rozhovor. 

Kromě toho, že jsi dlouholetým členem KLA, jsi také vicepresidentem logistické akademie a působíš aktivně zejména na akademické půdě. 

Možná bych opět rád potvrdil, jak je důležité propojit půdu akademickou a praktickou, navíc z pohledu vysokoškolského pedagoga. Pojďme spolu ukázat tu důležitost propojení obou světů, které někdy mohou působit až antagonisticky, ale zejména v dnešní době digitalizace se jeden bez druhého neobejdou.

Ale já už mluvil dost. První otázka je tedy co ty na to? Jak to vidíš ty?

Všichni asi dobře známe tu skutečnost, že praxe se hodně liší od teorie. Hlavním cílem vzdělávání musí být propojení těchto dvou oblastí. To znamená neučit vzorečky, které si můžeme lehce najít na internetu, ale vysvětlit podstatu věci (problému). Tady je právě velká úloha digitalizace a možnosti získávání informací.

Teď ještě, jaká byla tvoje cesta k logistice, potažmo do Komory logistických auditorů?

Moje profesní dráha začínala v odvětví, kde logistika historicky vznikla – v armádě, kde jsem působil jako aktivní letec. Po dvacetileté službě jsem nastoupil do ŽDB jako logistik. Dalším milníkem bylo působení ve společnosti poskytující logistické poradenství, kde jsem byl spoluzakladatelem a jednatelem. V této době jsem byl přijat do Komory logistických auditorů s pořadovým číslem 7. A současná fáze je taková, že působím na Vysoké škole logistiky v Přerově a v Logistické akademii.

Leo, a co tvoje kuchařka logistika akademika, nějaké pikantnosti?

Jiné je, když se o logistice bavíte s praktiky anebo se studenty, kteří s logistikou začínají. V druhém případě praktikuji to, že logistiku vysvětluji na až „ujetých“ příkladech, protože ty v paměti zůstanou nejdéle. Takže nejlepším příkladem je úplně normální příprava oběda, kde se dají aplikovat skoro všechny logistické principy. Musíte se rozhodnout, co budete vařit, zkontrolovat zásoby, potřebné a chybějící suroviny nakoupit, naplánovat termíny kdy co začít připravovat, naplánovat kapacity a také distribuci, což je servírování hotového jídla.

Asi nejujetější příklad je ten, že když chcete zkrátit manipulační trasy mezi pracovišti, zadáte úkol přenést nějaký materiál nejlínějšímu pracovníkovi a ten tu nejkratší cestu vždycky najde. ☺

Bohužel, ale i v praxi se někdy setkávám s úplně šílenými názory. Například jednání s vysoce postaveným manažerem nejmenované firmy, který mi na dotaz, jak vyčíslují náklady na skladování, odpověděl, že náklady nemají žádné, protože sklad je jejich…

No to není bohužel nic úplně mimořádného, ale teď k tomu člověku. Jak odpočíváš, co jsou tvé koníčky, či koně?

Dříve to byly aktivně bojové sporty, které jsem dlouho provozoval, ale ve svém věku už jsem tuto aktivitu vypustil. Mým velkým koníčkem je hra na kytaru, dále pak četba. 

Jak ve svém věku, muž v nejlepších letech ????. Leo, musím, tedy nemusím, ale chci se Tě zeptat na aktuální situaci, respektive tomu co zde běží posledních více než 12 měsíců. No ono to „zde“ je to tak trochu globální věc. Jak se ty osobně vyrovnáváš s aktuální realitou a co plánuješ? 

Aktuální realita je taková, že jsem se musel naučit žít a pracovat online. Což potvrzuje pravidlo, že se člověk pořád učí. Co se týká plánů v současném chaosu, který je tady vytvářený, raději neplánuji nic důležitého.

Leo co tvoje úloha v Logistické akademii, máš pod křídly certifikaci. Co si pod tím máme představit? Co nová aktivita akademie, kterou je KLUB?

V Logistické akademii působím hlavně jako lektor. Co se týká certifikace – je to v podstatě hodnocení znalostí zájemců o získání některého z titulů z oboru logistiky.  Klub Logistické Akademie je dobrý nápad pro zapojení logistiků do onlinové diskuze. 

Když uděláš bilanci za rokem 2020, což už jsi trochu udělal, je něco, kromě …. (však víš), co ti utkvělo v paměti?

Jak je důležitá logistika, kterou nezvládla naše vládní garnitura!!!

Plány a přání pro rok 2021?

Hlavním přáním je, aby skončila současná nepříjemná situace, konečně, bez zmatků a chaosu. Osobní plánem je prvotně doléčení se z dost těžkého průběhu covidu.

Tak k tomu ti Leo držím pěsti a těším se na další setkávání v rámci Logistické akademie i Komory logistických auditorů.

Díky za vyskočení tak trochu z „mlhy“ všedních dnů a normální rozhovor. Ať se ti daří.

zpět na seznam článků


Související členové