Blockchain dává logistice netušené možnosti

Blockchain nabízí bezpečné a zcela „bezpapírové“ řešení pro sledování produktů ve všech fázích jejich životního cyklu. Blockchain je typicky spojován s kryptoměnami, ale jeho možnosti jsou daleko širší. Jedná se o technologii, která je využitelná i v reálném byznysu. Jak tedy blockchain funguje a proč vzbuzuje takový rozruch?

blockchain

I když je tato technologie velmi mladá, už teď nabízí výrobcům, dopravcům a logistkům bezpečné řešení pro sledování produktů ve všech fázích jejich životního cyklu. S růstem popularity blockchainu a jeho rozšiřováním začínají obchodní konzultanti předpovídat jeho začlenění do stávajících systémů. Poskytnou potom podnikům mnohem vyšší míru transparentnosti a kontroly.

Co všechno blockchain v logistice umí?

Zjednodušeně řečeno, blockchain je distribuovaná databáze, která existuje na mnoha počítačích ve stejnou chvíli. S každou novou transakcí je přidán k předchozím bloku nový blok s časovou značkou a hned je sdílen se všemi ostatními počítači v síti. Vzniká tak postupně řetěz jednotlivých bloků. Tento systém je vysoce odolný vůči jakýmkoli manipulacím s daty, protože v síti počítačů je celá řada kopií dat.

Blockchain tak může být podniky využit ke sledování produktů při jejich pohybu jednotlivými etapami produkce a distribuce v průběhu měsíců. Vysoce efektivně a bezpečně. Tento detailní pohled představuje značný potenciál z hlediska úspor času i nákladů díky transparentnosti systému a odstranění nutnosti papírování.

Kde už blockchain mění pravidla?

Ačkoli je blockchain nejznámější právě ve spojení s kryptoměnami, je až překvapující, jak dobře je využitelný i v jiných oblastech hospodářství. Některé společnosti už mohou blockchain dokonce zařadit mezi ověřené technologie, které se výborně osvědčily.

Výsledky jsou jednoznačné. Blockchain přináší vyšší vývojovou úroveň logistiky

Blockchain jednoznačně přispívá k rychlosti a přesnosti logistiky jako takové a je schopen přinášet významné úspory času a nákladů. Přesto je třeba si pamatovat, že se jedná o doplňkovou technologii. Ani teď ani v blízké budoucnosti se nechystá nahradit současné systémy pro management logistiky. Naopak s nimi bude spolupracovat na posílení integrity a automatizace zásobovacích řetězců.

Zajímají vás novinky, technologie a případovky ze světa logistiky? Potom byste si neměli nechat ujít PROFESNÍ SETKÁNÍ LOGISTIKŮ 2019 ve Velkých Karlovicích! Téma letošní akce zní "LOGISTIKA V KAŽDÉ MINUTĚ" a už teď je jisté, že tomuto tématu nezůstane setkání nic dlužné.

zpět na seznam článků