Všechno hned. A proč vlastně ne?

Chceme všechno a chceme to hned. A po zásobovacích řetězcích vyžadujeme maximální rychlost a přesnost dodávek. Naštěstí je to s využitím těch správných technologií docela dobře možné.

Spolu s tím, jak zákazníci zvyšují své požadavky z hlediska rychlosti doručování, jsou na zásobovací řetězce a jejich management kladeny stále vyšší nároky. K situaci výrazně přispěl Amazon se svými dvoudenními doručovacími cykly. Už si téměř nedokážeme představit, že ještě nedávno mohlo doručování zásilky trvat i několik týdnů. A vývoj jde kupředu. Zanedlouho bude běžné obdržet svou zásilku v řádu jednotek hodin. Tento vývoj si sice vyžádali sami zákazníci, ale umožňují jej až inovace v oblasti robotiky, Průmyslu 4.0 nebo zařízení nositelná jako součást oděvu či jeho doplněk.

Které technologie se uplatňují?

V reakci na tyto trendy se rozhodl Ryder, přední poskytovatel logistických řešení, využít veškeré dostupné technologie pro digitální transformaci svých procesů v Miami, Dallasu a Chicagu a vytvořit systém chytrých skladů. Tyto prostory mají sloužit jako výkladní skříň pokročilé automatizace, pružných a okamžitě modifikovatelných procesů, přehledu v reálném čase a maximálního zaměření na zákazníka. A jak ukazují data, zapojení moderních technologií už přináší své výsledky.

Pojďme se na ně podívat

Zapojení robotů v jednom ze skladů vedlo k 25% nárůstu produktivity a 20% úspoře provozních nákladů díky snížení nutného pohybu zaměstnanců po skladu. Technologie tak může absorbovat až 30 % směny zaměstnance.

Jak dopadlo srovnání rychlosti dronu versus zaměstnance? Ve standardním skladu zabral monitoring palet a jejich umístění dronu 20 minut. Zaměstnanec potřeboval na stejnou práci 90 minut.

Nástroje a senzory poskytující data o umístění položek v reálném čase a umožňující tak využívat systém optimalizovaného řízení zvýšily produktivitu a přinesly úsporu nákladů ve výši více než 25 %.

Nositelná zařízení (jako například chytré brýle) snížily potřebný čas na lokalizaci zásilky o 5 až 7 sekund na jednu položku, což přineslo zvýšení celkové efektivity o 33 %.

Základem je flexibilita

Opravdu oceňujeme pokročilé technologie a automatizovaná řešení, které vyžadují minimální investice a přinášejí maximální obraty“, uvádí Steve Sensing, President of Global Supply Chain Solutions ve společnosti Ryder. "Zaměřujeme se na technologie, které jsou mobilní, flexibilní a průběžně modifikovatelné, takže se mohou přizpůsobovat měnícím se požadavkům."

Kde si opatřit potřebnou techniku?

Ryder uzavřel partnerství se společností Fetch Robotics, výrobcem Autonomních Mobilních Robotů (AMR) založených na cloudové technologii. Různé modely robotů mohou dělat cokoli od přepravování beden na paletách po celém skladu po sledování jejich pohybu a umístění pomocí RFID čtečky. Záleží jen na doplňkové výbavě každého robota. Spolupracující roboti se pak mohou podílet na celé řadě úkonů a výzkumných projektů.

Společně mohou naše společnosti poskytovat řešení založená na autonomních mobilních robotech, která slouží zaměstnancům skladu i samotným zákazníkům a která naprosto naprosto nezpochybnitelně přispívají k rychlejší a bezpečnější logistice“, uzavírá Steve Sensing.

zpět na seznam článků